Vodopády na Islandu


Pojďme se společně podívat na jedny z nejhezčích a největších vodopádů na Islandu. Při naší dlouhé cestě jsme je stihli zhlédnout téměř všechny. Dech-beroucí záběry jsme tak pro vás připravili jako krátké video. Předtím si je ale ještě jednotlivě popíšeme.

Gullfoss

Vodopád v horní části řeky Hvítá. Voda stéká dolů ve dvou fázích. V první z nich je spád dlouhý 11 metrů a druhý spád má 22 metrů. Tyto dvě fáze ústí do kaňonu dlouhého 2,5 km.

Skógafoss

Tento vodopád na řece Skóga leží na jihu Islandu blízko města Skógar a padá z bývalých pobřežních útesů. Ty se dnes nachází necelých 5 kilometrů od moře. Výška vodopádu je 60 metrů.

Svartifoss

Vodopád nacházející se v národním parku Vatnajökull. Je obklopen čedičovými sloupy, které byly inspirací pro islandské architekty. Tuto inspiraci nejlépe spatříte na kostele ve městě Reykjavík.

Dettifoss

Tento vodopád naleznete v oblasti Mývatn na severu Islandu na řece Jökulsá á Fjöllum. Tato řeka je ledovcového původu. Vodopád je pokládán za nejmohutnější v Evropě s průtokem vody kolem 200 až 500 m³ za sekundu.

Godafoss

Vodopád je znám jako vodopád bohů. Říká se, že je jedním z nejpozoruhodnějších na Islandu. Najdete ho v severovýchodní oblasti na řece Skjálfandafljót. Vodopád padá z výšky 12 metrů v šířce 30 metrů.

,