Cesta na ostrov: Alcatraz


„Dnes nám počasí opravdu přeje,” řekli jsme si při pohledu z hotelového okna. Venku svítilo sluníčko a vyhřívalo ulice San Francisca. Byl sice listopad ale v těchto končinách bývá v tomto ročním období příjemné teplo.

Dnes se chystáme na prohlídku vězeňského ostrova Alcatraz, tak počasí hraje velkou roli. Lístky jsme si koupili s předstihem, online, ještě v Praze (vám to také doporučujeme, termíny jsou dlouho dopředu vyprodané) a tak byl termín návštěvy tohoto ostrova pevně dán. Sbalili jsme si tedy jen pár věcí s fotoaparátem do batohu a na sebe maximálně mikinu – bude teplo.

Cesta do přístavu

Na ostrov Alcatraz vyjíždí turistické trajekty z přístavu Pier 33 (Alcatraz Cruises). Bydleli jsme na Union Square a cestu jsme naplánovali přes China Town, ať je cesta zajímavá. Trajekty odjíždí v několika časových intervalech od ranních až po noční. Záleží na tom, který lístek si zakoupíte. My měli dopolední odjezd a tak bylo ráno dost času na klidnou prohlídku čínské čtvrti. 

Při vstupu hlavní bránou China Town začalo z krásné slunečné oblohy poprchávat. „Pár kapek deště nám přece neublíží,” prohlásili jsme. Pokračovali jsme směle dál a fotili budovy v čínské čtvrti. Poprchávání však začalo sílit a už to vypadalo, že jsme asi něco zanedbali. No zkrátka začalo pršet tak silně, že už naše mikiny neměly co vsakovat. Byl jsem rád, že alespoň fotobatoh měl nějakou tu ochranu proti dešti (po návratu na hotelový pokoj, jsem však zjistil, že až né tak silnou ochranu).
V půli cesty, po krátkých oklepávacích přestávkách ve vchodech domů, jsme konečně potkali kavárnu. Zalezli jsme dovnitř, zahřáli se kávou a zjistili, co vše máme promočené. Boty zatím odolávaly, svršky na tom byly hůř. Vypadalo to, že dnes jentak pršet nepřestane. Co se dalo dělat, lístky jsme měli zakoupené (naštěstí online, ty zůstaly suché) a za chvilku odjížděl trajekt.
Jako dvě zmoklé slepice jsme přiběhli do přístavu, do krámku se suvenýry značky Alcatraz. Našli jsme dvě mikiny s nápisem San Francisco – Alcatraz a s nadšením, že budeme mít alespoň nějaký suvenýr, jsme skončili u pokladny. Všichni okolo nás měli pláštěnky s nápisem Alcatraz, jak jinak. Zakoupili jsme si je tedy také. Vyzbrojeni turistickými znaky na našich oděvech jsme vyčkali frontu (venku v dešti) na trajekt.

Na ostrově Alcatraz

Po příjezdu na chvilku přestalo pršet, samozřejmě v době, kdy jsme měli prohlídku cílenou na vnitřní prostory. Procházka po ostrově i přes počasí byla klidná a velmi zajímavá. 
Ostrov Alcatraz: vojenská pevnost (1850) a federální věznice (1934-1963). Dnes je ve správě NPS (správa národních parků) kvůli hojnému počtu ptáků a jiných živočichů, kteří se na ostrově vyskytují. Věznice Alcatraz je známa nejen díky Al Caponovi, který zde byl uvězněn, ale i pro zdejší pokusy o útěk. Nejznámější útěk byl zfilmován a v hlavní roli hrál Clint EastwoodÚtěk z Alcatrazu, jak se film nazývá, byl rekonstrukcí spekulujícího vydařeného útěku z ostrova. Jednalo se o tři vězně, kteří po svém útěku nebyli již nikdy spatřeni.

Model ostrova Alcatraz

Na ostrově máte možnost volné prohlídky nebo doprovázené průvodcem. Jak dlouho se na ostrově zdržíte je jen na vás (jen pozor na frontu, která se tvoří u trajektů odjíždějících z ostrova zpět do přístavu v San Franciscu). 
Jsou zde různé expozice zaměřené, jak na historii ostrova samotného, tak na historii federální věznice. Prohlídka hlavní vězeňské budovy nám dala mnoho informací, jak zde trestanci museli přežívat své tresty. Cely, ve kterých se muž pořádně nepostaví a ani neroztáhne ruce, nám naháněly hrůzu (krátké video z Alcatrazu naleznete zde). Jídelna, návštěvní místnost, sprchy a mnoho dalšího ukazuje, jak moc je to dohánělo k pokusům o útěk. Zkrátka zde pocítíte na vlastní kůži život, který zde museli žít, jak vězni, tak jejich dozorci.

Po prohlídce ostrova jsme zamířili k molu, ze kterého se odjíždělo zpět. Nato začalo znovu pršet a hodinové čekání ve frontě v dešti bylo příkladem, jak se zde asi cítili vězni před více než padesáti lety. Boty už to nevydržely a vodu pustily dovnitř. Lidé okolo nás, kteří měli na nohách “žabky”, to ani nemuseli řešit. Frontu jsme vystát museli, jinak by se na nás po příjezdu trajektu nedostala řada a čekali bychom na další a další. Byli jsme vděční alespoň za ty pláštěnky, které jsme si zakoupili v suvenýrech v přístavu. „Hurá, trajekt je tu!” zaradovala se celá fronta. Jako “čvachtající” tučňáci jsme nastoupili na trajekt a s úsměvem na tváři ujížděli z vězeňského ostrova Alcatraz.

Pokud se tedy jako my, chystáte na výlet po ostrově Alcatraz, nezapomeňte se předem podívat na předpověď počasí a pro jistotu si zabalte do batohu pláštěnku nebo minimálně deštník. Proměnlivost počasí v zimních měsících vás tak alespoň nezaskočí.

,